POPIS TECHNOLOGIÍ - CYKLOTRENAŽÉR

ŠLAPACÍ STŘED

Miskový šlapací střed – součástí levnějších modelů, nutno pravidelně seřizovat, vyšší hlučnost, kratší životnost, drahá údržba

Střed s ložisky a klikami na čtyřhran – bezúdržbový a tichý chod, delší životnost závislá na použitém materiálu

BRZDNÉ SYSTÉMY

Třecí (přítlačná) brzda  - nachází se u levnějších modelů, destičky, které při brždění třou o setrvačník, čímž ho zabrzdí. Nevýhodou je, že třecí brzda se časem opotřebuje a je nutné ji vyměnit.

Magnetická brzda – odpor je vytvářen sadou permanentních  magnetů, ovládání změny zátěže je buď manuální otočným regulátorem anebo automatické, pokud je trenažér vybaven tréninkovými programy. Magnetická brzda má tichý chod, široký rozsah zátěže  a dlouhou životnost.

Indukční brzda (elektromagnetická), která je variantou magnetické brzdy - odpor tvoří cívka s elektromagnetem, která mění jeho sílu pomocí počítače, který dávkuje přívod proudu do cívky. Tato technologie je nákladná v případě poruchy.

Vzduchová brzda – odpor je tvořen „větrákem s lopatkami“, velmi přirozený pocit z jízdy, nevýhodou je „větrný zvuk ventilátoru“

HMOTNOST SETRVAČNÍKU

Hmotnost 7kg – nenáročné kondiční šlapání

Hmotnost 9-12kg – sportovní trénink, náročnější šlapání s vyšší zátěží

OVLÁDÁNÍ ZÁTEŽE

Manuální – otočný nebo posuvný regulátor zátěže (různé stupně zátěže)

Elektronické – ovládání pomocí tlačítek na řídící jednotce, využití předvolených programů, případně HRC programů, regulujících zátěž dle tepové frekvence, případně přes tablet nebo SMART telefon, u některých modelů využití tréninkových aplikací

MĚŘENÍ TEPOVÉ FREKVENCE

Dotykové snímače na řídítkách – poměrně nepohodlný způsob měření tepové frekvence, vhodné pouze pro občasné měření

Hrudní pás – vysílá bezdrátově (Bluetooth) informaci o stavu tepové frekvence do přijímače rotopedu, vysoká přesnost (EKG), komfortní použití

POPIS TECHNOLOGIÍ – BĚŽECKÝ PÁS

VYUŽÍTÍ

Volba běžeckého pásu je závislá na intenzitě plánovaného využití.

Kondiční běhání – nepravidelné běhání pro udržení kondice, zpevnění svalů a spalování tuků

Pravidelný běžecký trénink – pravidelné intenzivní běhání, různá intenzita

NOSTNOST / ŽIVOTNOST

Kvalitní a masivní konstrukce běžeckého pásu je základní předpokladem pro dostatečnou nosnost a živostnost. Kvalitní běžecký pás váží i více než 100kg, je dobré volit vhodný pás i podle jeho hmotnosti.

VELIKOST BĚŽECKÉ PLOCHY

Velmi důležitá je plocha běžeckého trenažéru, která je velmi podstatná při vyšší rychlosti běhu a pro sportovce vyššího vzrůstu. Doporučujeme šířku min. 50-55cm a délku 140-150cm, aby byl zajištěn pohodlný běžecký zážitek.

ODPRUŽENÍ

Základním předpokladem je kvalitní odpružení, které chrání před poškozením pohybového aparátu. Optimálním řešením je odpružení celé desky na pružných segmentech a kvalitní rámová konstrukce, která zajistí ochranu kloubů a páteře i při intenzivním běžeckém tréninku

SKLON

Většina běžeckých pásů je vybavena možností měnit sklon běžecké plochy, kterou zajišťuje elektromotor ovládaný tlačítky nebo přes displej, případně ovládaný aplikací poskytující tréninkový program, který simuluje běh po rovině, do konce a u některých zařízení i s kopce.

MOTOR

Běžecký pás musí být vybaven motorem, bezmotorové pásy jsou vhodné pouze pro chůzi.

DC motor – s tímto motorem je možné se setkat u levnějších trenažérů, má nižší živostnost, při nižších otáčkách dochází k jeho přehřívání

AC motor – je používám u kvalitnějších trenažérů, které mají mnohem delší životnost, důležitý je výkon motoru, a to nejen maximální ale i trvalý, zvláště pro těžší sportovce

ŘÍDÍCÍ JEDNOTKA

Komfort ovládání běžeckého trenažéru je dán jeho řídící jednotkou, která je vybavena displejem, ideálně spíše větším s dobře čitelnými hlavními údaji

Manuální režim – nastavení zátěže se provádí buď na displeji anebo na madlech

Automatický režim – uživatel si zvolí některý z přednastavených sportovní programů a běžecký pás následně při běhu mění rychlost a sklon. Trenažér může být vybaven aplikací, která umí na displeji vizualizovat prostředí, ve kterém se uživatel pohybuje, případně zobrazí trenéra, který vede sportovní trénink.

POPIS TECHNOLOGIÍ – VESLOVACÍ TRENAŽÉR

KONSTRUKCE VESLA, BRZDA

Pružné lano – nejlevnější varianta, gumový expandér vytváří odpor simulující veslování, omezená životnost

Hydraulické tlumiče – pevné tlumiče neumožňují změnu zátěže nebo nastavitelné tlumiče umožňující nastavení zátěže pomocí otočné koncovky, omezená živostnost

Magnetická brzda – odpor je vytvářen sadou permanentních magnetů, ovládání změny zátěže je buď manuální anebo automatické, pokud je trenažér vybaven tréninkovými programy. Tato technologie má tichý chod, široký rozsah zátěže a dlouhou životnost.

Indukční brzda (elektromagnetická) – je variantou magnetické brzdy, odpor tvoří cívka s elektromagnetem, která mění jeho sílu pomocí počítače, který dávkuje přívod proudu do cívky. Tato technologie je nákladná v případě poruchy.

Vzduchová brzda – odpor je tvořen „větrákem s lopatkami“, velmi přirozený pocit z veslování, nevýhodou je „větrný zvuk ventilátoru“

Vzduchovo-magnetická brzda – kombinovaný systém umožňující nejširší volbu rozpětí zátěže, výhodné pro využití s tréninkovými programy. Vhodné pro aktivní sportovce, ale i pro začátečníky.

Vzduchovo-indukční brzda – kombinovaný systém, který umožňuje nejširší volbu rozpětí zátěže, je výhodný pro využití s tréninkovými programy. Vhodný je jak pro aktivní sportovce, tak pro začátečníky.

Vodní brzda – zátěž je regulována omezením průtoku vody lopatkami, které se otáčení v nádobě s vodou, případně množstvím vody v nádobě. Otáčivý pohyb lopatek je způsoben veslováním cvičence. Specifický zvuk vody vytváří iluzi veslování na vodě. Záběr je velmi plynulý a příjemný, aktuálně velmi oblíbená technologie.

POSTAVA

Hmotnost, velikost a robustnost konstrukce stroje indikuje jeho kvalitu a vhodnost pro vyšší a těžší postavy. Důležitá je také délka pojezdu.

POJEZD, NÁŠLAPY

Životnost a tichost veslovacího trenažéru je dána kvalitou pojezdu a materiálem použitým pro výrobu sedáku.

Pojezd bez ložisek –­ rychlé opotřebení, vhodné pouze pro domácí kondiční cvičení

Pojezd s ložisky – delší životnost, tichý provoz, stabilita

Nášlapy základní – nelze nastavit dle velikosti nohy, neumožňují přirozený pohyb chodidla (zvednutí paty při zahájení pohybu)

Nášlapy profesionální – umožňují pevné uchycení chodidla, nastavení dle velikosti a podporují přirozený pohyb chodidla (zvednutí paty)

OVLÁDÁNÍ ZÁTĚŽE

Manuální – odpor je nastavován manuálně otočným nebo posuvným pákovým regulátorem

Elektronický řízené – nastavení zátěže pomocí tlačítek na řídící jednotce (nebo na rukojeti), anebo automatické nastavení zátěže dle přednastaveného programu